Skip to main content

Atrakcje Augustowa i okolic: Puszcza Augustowska

Puszcza Augustowska, jak można domniemywać po samej już nazwie, leży w pobliżu Augustowa, nieopodal jeziora Białego Augustowskiego. Jest to największa puszcza w Polsce i zdecydowanie jeden z największych kompleksów leśnych w kraju. Estymuje się, że razem z sąsiadującymi z nią puszczami litewskim i białoruskimi tworzą największy zwarty kompleks leśny w Europie.

źródło: wikipedia.pl

źródło: wikipedia.pl

Ekosystem Puszczy Augustowskiej jest bardzo bogaty. Na terenie kompleksu zlokalizowane są jeziora, torfowiska, podmokłe łąki. Warto wspomnieć iż Puszcza Augustowska, wraz z jeziorami Augustowskimi i doliną Rospudy są wpisane na listę obszarów chronionego krajobrazu. Trzeba przyznać, że klimat Puszczy Augustowskiej i niesamowicie malownicze pejzaże w niej panujące zapierają dech w piersiach!
Dominującymi gatunkami w Puszczy Augustowskiej są drzewa iglaste, przede wszystkim sosny i świerki.

Atrakcje w Puszczy Augustowskiej

Choć Puszcza Augustowska jest obszarem chronionym i występują w niej liczne rejony dziewicze, jest otwarta dla turystów i gości, którzy chcą podziwiać piękno natury. Na terenie Puszczy powstały specjalne zorganizowane szlaki turystyczne, zarówno piesze jak i rowerowe. Turyści, którzy odwiedzają Puszczę Augustowska z pewnością mogą liczyć na moc wrażeń – wspaniała flora i fauna Puszczy czynią to miejsce niepowtarzalnym, magicznym, cudownym, w którym dosłownie słychać tętniące życiem serce lasu. Wśród najpopularniejszych gatunków zwierząt wymienić można na przykład dziki, jelenie, sarny, głuszce, kuny, łasicie i wiele wiele innych wspaniałych zwierząt, dla których Puszcza Augustowska jest prawdziwym domem.

Puszcza Augustowska – atrakcja obowiązkowa!

Jeśli wybierasz się na urlop do Augustowa lub w okolice, zarezerwuj sobie przynajmniej jeden dzień na zwierzanie Puszczy Augustowskiej. To wspaniała kraina, którą każdy powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić. Choć będzie to trudne – gdy raz już wkroczysz do tej magicznej krainy, nie zechcesz jej opuszczać! Taki mamy tutaj klimat 🙂