Skip to main content

Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia po długim zimowym śnie. Także w Augustowie, gdzie widać to szczególnie mocno – nasze miasteczko leży na terenie tzw. Zielonych Płuc Polski – miano to zobowiązuje! Jest więc u nas zielono, naturalnie, blisko przyrody.

W związku z tym, że lada moment rozpocznie się czas długich weekendów, krótkich wypadów na odpoczynek, opowiemy krótko DLACZEGO WARTO odwiedzić Augustów 🙂


Wielu osobom Augustów, poza oczywiście Puszczą Augustowską, kojarzy się przede wszystkim ze sportami wodnymi i aktywną turystyką. Skojarzenie to jest jak najbardziej słuszne – Augustów bywa wręcz nazywany polską stolicą sportów wodnych. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast, które wybierają żeglarze, kajakarze, wioślarze, narciarze wodni i wszyscy Ci, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę ze sportami wodnymi.


Piękne krajobrazy, bliskość natury, fantastyczne warunki do uprawiania sportów wodnych i mnóstwo jezior: Sajno, Białe, Rospuda, Studzienniczne, Necko i wiele innych – to wszystko czeka na turystów i gości w Augustowie.
Niewątpliwą atrakcją Augustowszczyzny jest Kanał Augustowski, którego budowa sięga początków XIX wieku. Początkowo, jak zakładano, Kanał miał służyć jako droga transportu, co miało z kolei przysłużyć się dynamizacji przemysłu. Dziś, zaprojektowany w 1852 roku przez Ignacego Prądzyńskiego Kanał jest po prostu atrakcją turystyczną. Kanał Augustowski swój początek ma nad Biebrzą, kończy się zaś nad Niemnem – jak łatwo wywnioskować, jest to kanał płynący przez dwa Państwa – Polskę i Białoruś. Jego całkowita długość wynosi nieco ponad 100 km – spośród 18 śluz na kanale, 14 leży w Polsce. Po kanale można pływać łodziami, małymi statkami, żaglówkami, a także kajakami. Jest to jedna z najlepszych form podziwiania piękna podlaskiej przyrody!


Inny obiekt wodny, jezioro Necko, daje turystom i przyjezdnym szansę na uprawianie bardzo popularnego tutaj sportu, czyli narciarstwa wodnego! Specjalny wyciąg narciarski i rozlokowane przy jeziorze wypożyczalnie sprzętu umożliwią aktywny wypoczynek i naukę narciarstwa w zasadzie każdemu. Rokrocznie w Augustowie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Skoków na Nartach wodnych 'Euroregion Niemen Cup’, który jest największą tego typu imprezą w Polsce (zwykle konkurs odbywa się w lipcu).


Ale to nie jedyna głośna impreza na wodzie, która odbywa się w Augustowie. Również latem, zwykle w ostatnią niedzielę lipca, nad rzeką Nettą organizowane są Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym. To dzień wyjątkowy dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych – szaleństwom na wodzie nie ma końca. Uczestnicy konkursu prześcigają się w pomysłach na to w czym lub z czym przepłynąć rzekę. Jest to znakomita okazja do sprawdzenia swoich sił dla wszystkich fanów dobrej zabawy, amatorów konstruowania nietypowych pojazdów i zwolenników przebieranek.


Wieczorami w Augustowie życie przenosi się do centrum miasteczka, czyli na Rynek Zygmunta Augusta. Bogactwo kawiarni, restauracji, ogródków, pubów sprawia, że można tutaj przyjemnie spędzić wieczór, niezależnie od upodobań – dla każdego znajdzie się coś miłego 🙂

Zachęcona/y do przyjazdu do Augustowa? Mamy nadzieję, że tak! Pamiętaj, że to oczywiście nie koniec atrakcji, jakie tu na Ciebie czekają! Jest tego o wiele wiele więcej 🙂 ZAPRASZAMY!