Skip to main content

Augustów to zielona stolica Podlasia – miejsce, które ze względu na specyfikę i magiczny charakter trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Oczywiście to przede wszystkim zielone płuca Polski, wspaniałe rezerwaty przyrody, kilometry kwadratowe lasów, liczne jeziora i fantastyczne szlaki piesze i rowerowe. Ale Augustów to również solidny kawał historii i wspaniałe zabytki, których zwiedzanie może być  nie lada frajdą!

Jakie zabytki warto zobaczyć będąc w Augustowie? Postaramy się wskazać Wam najciekawsze z nich (choć z pewnością nie wszystkie!).

Spacer po Augustowie daje nam wiele okazji do podziwiania wspaniałej i efektownej architektury. Centralnym punktem miasta jest Rynek Zygmunta Augusta.  Augustowski rynek jest bardzo nietypowy – w jego sercu znajduje się bowiem park, założony w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku (ok. 1847 r). Onegdaj ów park nazywany był Ogrodem Saskim.  Dodatkowymi atrakcjami w parku są niewątpliwie urokliwa fontanna oraz …kolumna Zygmunta II Augusta. Kolumnę Zygmunta II Augusta wzniesiono stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku, z okazji 450 – lecia nadania praw miejskich. Co ciekawe, kolumna króla powstała niejako w podziękowaniu założycielowi Augustowa, a inicjatywa wyszła od samych mieszkańców miasta.

Augustowski rynek pełen jest pięknych kamieniczek, na których znajdziemy wspaniałe oryginalne i restaurowane zdobienia. Stare miasto w Augustowie to prawdziwa gratka dla fanów architektury.

Amatorom ciekawego budownictwa i rozwiązań architektonicznych z pewnością spodoba się również Zespół Zarządu Wodnego. Choć nazwa brzmi nieco dziwnie, sam budynek jest naprawdę fascynujący. To eklektyczny pałacyk wybudowany około 1908 roku. Aktualnie znajduje się tam urząd Nadzoru Wodnego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Atrakcją, która budzi wiele emocji jest Kanał Augustowski. Jest to prawdziwy pomnik polskiej historii hydrologicznej. Uznaje się go za jedno z najwybitniejszych dzieł hydrotechnicznych, jakie „wyszło” spod rąk polskich inżynierów w XIX wieku. Jeśli mowa o Kanale Augustowskim, nie sposób wspomnieć o Muzeum Historii Kanału Augustowskiego, które zlokalizowane jest w tzw. Domku Prądzyńskiego.  Ów budynek również robi wrażenie, a zgromadzone w nim eksponaty są bardzo interesujące.

Warto odwiedzić również Muzeum Ziemi Augustowskiej – Dział Etnograficzny przy ulicy Hożej 7 – będzie to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy interesują się lokalnymi narzędziami, rękodziełem i sztuką lokalną.

Spośród licznych lokalnych obiektów sakralnych, warto odwiedzić między innymi Bazylikę Mniejszą Najświętszego Serca Jezusowego, która zbudowana jest z cegły w stylistyce neoromańskiej. Zbudowano ją w latach 1905-1911. Kościół podzielony jest na trzy nawy, a wnętrze skrywa pięć różnych drewnianych ołtarzy.

Innym obiektem kultu religijnego, który również zasługuje na uwagę jest Sanktuarium Maryjne w Studziennicznej, zlokalizowane kilka kilometrów od Augustowa. Wspaniałe drewniane budowle i dekoracje kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Szkapierznej z 1847 roku zapierają dech w piersiach – to po prostu trzeba zobaczyć.